Kutnohorský trumf

27. 12. 2009 19:45:29
Toužíte-li vidět Monu Lisu, vydáte se do Louvru, neviděli jste Leonardovu Dámu s hranostajem, zajedete do Krakowa do Czartoryského Musea. Nejznámější betlém – krásnou Proboštovu řezbářskou práci najdete v Třebechovicích pod Orebem, za Muchovou Slovanskou epopejí zamíříte do Moravského Krumlova a Pražské Jezulátko vás láká v chrámu Panny Marie Vítězné v Praze na Újezdě. To jsou známé „značky“ , to jsou trofeje, které si ve svých turistických deníčcích s pýchou poznamenávají všichni milovníci historie a umění.

Nyní má svou „značku“ také Kutná Hora. Samozřejmě že historické město , které dominuje na seznamu památek UNESCO, je samo o sobě přitažlivým turistickým cílem. Ale nyní má další historický trumf v podobě unikátní středověké iluminace zobrazující těžbu stříbra ve městě, kterou nedávno osobně v Londýně vydražil středočeský hejtman David Rath.

Jak směšné jsou připomínky o vysoké ceně za ilustraci, o plýtvání penězi a o tom, že snad peníze věnované na dražbu budou v krajském rozpočtu chybět! To není plýtvání. To je investice. Dnešní den, kdy se na vystavený unikát přijelo podívat kolem 6000 návštěvníků, byl důkazem, že to byla investice správná.

Už hodinu před otevřením Jezuitské koleje se i přes mrazivé počasí začala tvořit fronta těch, kteří se ať už ze zájmu o historii nebo jen ze zvědavosti přišli a přijeli podívat na uměleckou práci z 15.století. Podobná situace vznikla v kutnohorské Jezuitské koleji před půl rokem, kdy zde byla vystavena replika císařské koruny pocházející pravděpodobně z 10.století, kterou byl v roce 1355 korunován Karel IV. Zatímco tento skvost tu hostoval dočasně, středověká ilustrace by měla být v nově vzniklém Českém muzeu výtvarných umění v Kutné Hoře trvalou součástí expozice. Modernímu kulturnímu a společenskému centru, kterým se má Jezuitská kolej stát, bude tento klenot slušet.

Kdyby se podařila překonat ještě rétorika škarohlídů ve Sněmovně, kteří zatím blokují vznik Středočeské královské univerzity v téže budově (v Jezuitské koleji), byla by tu pro Kutnou Horu naděje na další oživení sice historického ale někdy až příliš klidného města. Experti léta dumají, jak rozpohybovat a probudit spící město, kam turisté přijíždějí zpravidla na jeden den. Marně se snaží otočit současný trend, kdy turista tráví týden v hlavním městě a Kutná Hora se stává jen typem na půldenní či v lepším případě jednodenní výlet.

Těžko říct, zda pouze iluminace sama o sobě bude schopná prodloužit pobyt návštěvníků ve městě. Co lze ale konstatovat s jistotou, je fakt, že středověká rarita v podobě dokonale dochovaného svědectví o práci kutnohorských horníků, se stane lákadlem a magnetem pro všechny.

Autor: Olga Zubová | neděle 27.12.2009 19:45 | karma článku: 11.44 | přečteno: 1367x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Aleš Szabó

Jak filozofům skočit na špek

Vedení Filozofické fakulty povolilo studentům projevit jejich postoj k situaci okolo klimatu ale to ještě netušili co je hlavním důvodem této stávky. Studenti dokázali oblafnout nejen vedení ale i média.

14.11.2019 v 9:01 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 100 | Diskuse

René Melichar

Jsem přitažlivý a nevím proč

Někdy mám pocit, že je to druh obzvlášť pitomého sportu. To si nešťastník-sportovec musí mrštně vybrat, během poponést, potupně se svléknout, obléknout se, sprintem vyměnit za větší (menší nikdy!),

14.11.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

KBKS WZ 29, WZ 30, WZ 31, WZ 48 Mosin kadet, WZ 78 a WZ 79 – malorážky polské armády

U evropských armád bylo po celou dobu 20. století celkem běžné, že prvotní výcvik se zbraní probíhal pomocí malorážných pušek. Zelenáč v uniformě měl díky malé ráži větší šanci na úspěšné osvojení správných návyků střelby.

14.11.2019 v 8:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Ceny za jízdu vlakem o 45 % rozdílné mi naúčtovali

– je to prozatímní rekord? Nezkušený člověk se diví a musí zaplatit to, co mu průvodčí naúčtuje a na informacích se následně doví, že to jsou nová pravidla a předem si cenu nemůže zjistit nikdo.

14.11.2019 v 8:29 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 149 | Diskuse

Lukáš Burget

Genderový a LGBT expert a aktivista Jiří Procházka hovoří na Idnes

Idnes natočil rozhovor s expertem na gender a LGBT sféru Jiřím Procházkou, který vzbudil pozornost odpovídající jedinečným názorům a výrokům, které tu zazněly. Některé z nich si dovoluji předložit Vaší pozornosti a okomentovat je.

14.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 265 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4198
PhDr.Olga Zubová - politička

Najdete na iDNES.cz