Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Kutnohorský trumf

27. 12. 2009 19:45:29
Toužíte-li vidět Monu Lisu, vydáte se do Louvru, neviděli jste Leonardovu Dámu s hranostajem, zajedete do Krakowa do Czartoryského Musea. Nejznámější betlém – krásnou Proboštovu řezbářskou práci najdete v Třebechovicích pod Orebem, za Muchovou Slovanskou epopejí zamíříte do Moravského Krumlova a Pražské Jezulátko vás láká v chrámu Panny Marie Vítězné v Praze na Újezdě. To jsou známé „značky“ , to jsou trofeje, které si ve svých turistických deníčcích s pýchou poznamenávají všichni milovníci historie a umění.

Nyní má svou „značku“ také Kutná Hora. Samozřejmě že historické město , které dominuje na seznamu památek UNESCO, je samo o sobě přitažlivým turistickým cílem. Ale nyní má další historický trumf v podobě unikátní středověké iluminace zobrazující těžbu stříbra ve městě, kterou nedávno osobně v Londýně vydražil středočeský hejtman David Rath.

Jak směšné jsou připomínky o vysoké ceně za ilustraci, o plýtvání penězi a o tom, že snad peníze věnované na dražbu budou v krajském rozpočtu chybět! To není plýtvání. To je investice. Dnešní den, kdy se na vystavený unikát přijelo podívat kolem 6000 návštěvníků, byl důkazem, že to byla investice správná.

Už hodinu před otevřením Jezuitské koleje se i přes mrazivé počasí začala tvořit fronta těch, kteří se ať už ze zájmu o historii nebo jen ze zvědavosti přišli a přijeli podívat na uměleckou práci z 15.století. Podobná situace vznikla v kutnohorské Jezuitské koleji před půl rokem, kdy zde byla vystavena replika císařské koruny pocházející pravděpodobně z 10.století, kterou byl v roce 1355 korunován Karel IV. Zatímco tento skvost tu hostoval dočasně, středověká ilustrace by měla být v nově vzniklém Českém muzeu výtvarných umění v Kutné Hoře trvalou součástí expozice. Modernímu kulturnímu a společenskému centru, kterým se má Jezuitská kolej stát, bude tento klenot slušet.

Kdyby se podařila překonat ještě rétorika škarohlídů ve Sněmovně, kteří zatím blokují vznik Středočeské královské univerzity v téže budově (v Jezuitské koleji), byla by tu pro Kutnou Horu naděje na další oživení sice historického ale někdy až příliš klidného města. Experti léta dumají, jak rozpohybovat a probudit spící město, kam turisté přijíždějí zpravidla na jeden den. Marně se snaží otočit současný trend, kdy turista tráví týden v hlavním městě a Kutná Hora se stává jen typem na půldenní či v lepším případě jednodenní výlet.

Těžko říct, zda pouze iluminace sama o sobě bude schopná prodloužit pobyt návštěvníků ve městě. Co lze ale konstatovat s jistotou, je fakt, že středověká rarita v podobě dokonale dochovaného svědectví o práci kutnohorských horníků, se stane lákadlem a magnetem pro všechny.

Autor: Olga Zubová | neděle 27.12.2009 19:45 | karma článku: 12.16 | přečteno: 1367x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Podmíněná láska

Všechny narcistické rodiny mají něco společného. Podmíněnou lásku. Ať už vám doma říkají: "Budeme tě mít rádi, až se změníš. Takový jaký jsi, si lásku nezasloužíš." nebo "Jsi skvělý, milujeme tě.", žádná láska tam bohužel není.

5.12.2023 v 16:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Klar

Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.

5.12.2023 v 11:52 | Karma článku: 32.45 | Přečteno: 794 | Diskuse

Monika Lorenzová

Narcistická rodina - sen o mafii

Sen o mafii měl můj bratr. Byl to vždycky správný a dobrý kluk. A měl správné a dobré kamarády. Ale zdálo se mu o tom, že se stal členem mafiánské bandy.

5.12.2023 v 8:33 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 124 | Diskuse

Olga Medová

Jitka a Den dobrovolníků

5. prosinec mi v dětství vždycky zamotal hlavu. Ráno do školy přišla Jitka s pytlíkem bonbónů, protože podle kalendáře měla svátek, a večer k nám domů přišel v doprovodu anděla a čerta Mikuláš, co měl svátek až další den.

5.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jiří Turner

Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

4.12.2023 v 16:53 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 2616 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4199
PhDr.Olga Zubová - politička

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...