Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Jak jsem „poškodila“ pověst ČR

6. 04. 2010 21:15:59
Během svého poslaneckého mandátu jsem patřila k zásadním odpůrcům radaru od samého počátku. Nejen proto, že zelený program nepřipouštěl cizí vojenské základny na našem území a nejen proto, že pacifismus a kosmopolitní smýšlení bývají obecně největšími hodnotami zelených hnutí . Mými hlavními osobními pohnutkami byly strach a obavy, aby se naše republika nestala místem zbytečné eskalace napětí dvou světových velmocí.

Nevím, co si kdo od radaru v ČR sliboval, co kdo očekával, co kdo komu slíbil. Nevím, proč se radar stal málem největší prioritou vlády M.Topolánka. Vím ale, že kdyby Topolánkův kabinet slavil úspěch a povedlo se mu ratifikovat smlouvu o instalaci zbytečné koule v Brdech, určitě by nepřijel do ČR ruský prezident Medveděv a nečetli bychom dnes zprávy o „největší události posledních let“ ani o tom, že „v Praze se budou psát dějiny“. A sotva bychom se mohli radovat z nového průlomového kroku lidstva, který by měl odstartovat etapu přátelských mírových vztahů a globální bezpečnosti.

Psaly jsme před časem s Věrou Jakubkovou dopis Obamovi , že Češi si radar nepřejí. Mnohým to připadalo směšné, neušly jsme ani srovnání se Samanthou Smith. Ale otevřený dopis je také forma vyjádření názoru. Nečekaly jsme, že si s námi B.Obama bude dopisovat. Jeho odpověd však přišla záhy. Bylo jí jak prohlášení o vykročení mírovou cestou pronesené v Praze při jeho první státní návštěvě u nás, tak i momentálně chystaná dohoda s prezidentem Medveděvem.

Lidé si sice podělili Zemi , rozdělili si území a vytvořili státy, ale stále pro všechny zůstává naše planeta společným domovem . Není třeba házet jedny do pytle proamerických a druhé do pytle proruských příznivců . Není třeba hrotit vztahy ve společnosti . V USA stejně jako v Rusku čelí dnes lidé terorismu , na nejrůznějších místech světa se potýkáme s přírodními katastrofami, všude na Zemi touží lidé po klidném spokojeném životě a nechtějí válčit.

Obamovi i Medveděvovi patří dík za to, že jdou správným směrem a chtějí napomoci eliminovat hrozbu světového konfliktu.

Ten, kdo podlehl demagogickým konstatováním o poškození republiky pádem minulé vlády, musí být zklamán a zmaten. Jaké poškození? Copak by se Praha mohla stát místem uzavření dlouhodobé mírové dohody dvou světových velmocí, kdyby někdo pochyboval o prestiži naší republiky? Nevím, jakého jiného většího uznání bychom se ve světě mohli dočkat?

Autor: Olga Zubová | úterý 6.4.2010 21:15 | karma článku: 20.86 | přečteno: 1591x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Podmíněná láska

Všechny narcistické rodiny mají něco společného. Podmíněnou lásku. Ať už vám doma říkají: "Budeme tě mít rádi, až se změníš. Takový jaký jsi, si lásku nezasloužíš." nebo "Jsi skvělý, milujeme tě.", žádná láska tam bohužel není.

5.12.2023 v 16:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Klar

Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.

5.12.2023 v 11:52 | Karma článku: 32.65 | Přečteno: 794 | Diskuse

Monika Lorenzová

Narcistická rodina - sen o mafii

Sen o mafii měl můj bratr. Byl to vždycky správný a dobrý kluk. A měl správné a dobré kamarády. Ale zdálo se mu o tom, že se stal členem mafiánské bandy.

5.12.2023 v 8:33 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 124 | Diskuse

Olga Medová

Jitka a Den dobrovolníků

5. prosinec mi v dětství vždycky zamotal hlavu. Ráno do školy přišla Jitka s pytlíkem bonbónů, protože podle kalendáře měla svátek, a večer k nám domů přišel v doprovodu anděla a čerta Mikuláš, co měl svátek až další den.

5.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jiří Turner

Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

4.12.2023 v 16:53 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 2616 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4199
PhDr.Olga Zubová - politička

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...