Mašínové, Bašta..............opravdu se pan premiér nepřeřekl?

28. 08. 2011 10:13:45
Kdekdo už se vyjádřil k vyznamenání bratří Mašínů. Zkouším se dívat na příběh bez emocí, ale jak?


Jak, když na jedné straně vidím zastřeleného příslušníka SNB Oldřicha Kašíka, který po úderu železnou tyčí neztratil vědomí, a tak byl pro jistotu zastřelen? Jak, když vidím svázaného, chloroformem omámeného a nakonec podříznutého dalšího příslušníka SNB Jaroslava Honzátka ? Jak, když vidím zabitého pokladníka Josefa Rošického, jenž se stal obětí kvůli penězům na motorky k odbojové činnosti ? Jak, když vidím požárníka Jana Leciána, který přišel při potyčce s Mašíny o oko..............?

Měl to být boj s komunisty. Ale Kašík byl členem Československé strany lidové, Rošický také nebyl komunistou, Honzátko byl „esenbákem“, který měl náhodou službu v den přepadení a Lecián dobrovolný hasič....Čím ti se provinili? Cožpak to byli nějací funkcionáři komunistického režimu?

Na druhé straně vidím například zcela nedávnou kauzu Karla Bašty bránícího svůj majetek střelbou na auto s ujíždějícími zloději, který, nebýt prezidentské milosti , odpykával by si dnes šest let za pokus o vraždu. Hájil jen svůj majetek, svou svobodu. Rozsudek Vrchního soudu však zněl: „vědomě zaměřil střelbu do prostoru osádky vozidla s cílem donutit ji k zastavení a zabránit tak v jejím útěku z místa činu....“

Mašínové přiznali , že jejich cílem bylo zabíjení komunistů. Bašta se hájil, že nejednal v přímém ani nepřímém vražedném úmyslu. Střílel na auto, ne na lidi uvnitř, ve strachu a bezradnosti plynoucí z opakovaných krádeží .

Odměnou za čin Bašty bylo šest let za mřížemi.

Odměnou za činy Mašínů bylo v roce 2008 ocenění jejich činnosti tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem.

Alexandr Vondra odjel "skládat dluh národa" na pohřeb Ctirada Mašína a pan premiér Petr Nečas se nechal v kondolenčním dopise slyšet, že v něm ztrácíme hrdinu, který může být příkladem celé naší společnosti.

Poslední dobou by člověk skoro nabyl dojmu, že používat slovo národ je hřích. Jakmile někdo začne mluvit o národní hedosti, národovectví, vlastenectví, už si kdejaký pisálek brousí zuby, jak z něj udělá nacionalistu. A ejhle, najednou se dokonce ministr obrany zaštiťuje národem (!) a odlétá jeho jménem za oceán. Jenže tady se tedy minul cílem. Kdyby totiž opravdu hlas svého národa poslouchal, musel by vědět, že více než jeho tři čtvrtiny si nemyslí, že by Zlatou lípu - vysoké vojenské vyznamenání - měl vézt právě Mašínům............

Při slovech pana premiéra trochu mrazí. Co když je vezme někdo vážně? Co když někdo bude skutečně střílení, podřezávání a loupežné přepadení považovat za hrdinství a příklad? Celý svět nám záviděl poklidnou cestu, kterou jsme ke svobodě zvolili v roce 1989. Má si teď celý svět myslet, že u nás je dovoleno a dokonce oceněno kvůli vlastní svobodě vzít svobodu a život jiného člověka? Ještě zbývá naděje, že se pan premiér přeřekl ..................

Autor: Olga Zubová | neděle 28.8.2011 10:13 | karma článku: 37.45 | přečteno: 2120x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Bumbál na Pražském hradě

„Čína má silného vůdce, Spojené státy mají silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se doleva, dívám se doprava, dívám se rovně, dívám se dozadu — silného vůdce prostě nevidím,"

12.12.2018 v 6:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Liška

Severní Kypr = krvavá varianta Krymu, ale bez sankcí...

Hranice států se mění, někdy pokojně, jindy násilně. Vadí mně pokrytectví "demokratických" politiků, kteří vyhlašují sankce vůči Rusku za "Krym", ale bez sankcí vůči Turecku, které se dopustilo krvavé okupace severního Kypru.

11.12.2018 v 19:54 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 628 | Diskuse

Josef Nožička

Nepokoje ve Francii? To by v tom byl čert, aby za ně nemohli Rusové!

Má mohutné protesty v pařížských ulicích na svědomí francouzská radikální levice či přívrženci Marine Le Pen? Ale kdeže - organizuje je úplně někdo jiný...

11.12.2018 v 19:15 | Karma článku: 38.46 | Přečteno: 1054 | Diskuse

Jiří Štipský

Hamižnost postihla i politiky hnutí ANO, ne každý je proti nenažranosti imunní

Je možné, že univerzálním funkcionářům křivdím a byli touto negativní vlastností postiženi již dávno před vstupem do politiky, jen se to široká veřejnost nemohla dříve dozvědět.

11.12.2018 v 19:04 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jan Ziegler

Protesty proti Babišovi mně nevadí, násilnosti ve Francii ano

V demokracii má každý právo svobodně demonstrovat. Tedy pokud přitom neútočí na jiné lidi a neničí cizí majetek. Pak je na místě razantní zákrok policie, tak jako ve francouzských městech.

11.12.2018 v 18:49 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 432 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4198
PhDr.Olga Zubová - politička

Najdete na iDNES.cz